Jazda po obcym miejscu z pewnością potrafi być stresująca nawet dla najbardziej doświadczonego kierowcy. Dzieje się tak z racji na fakt, że nie tylko nie wiemy jak się zachować na drodze, ale także nie znamy topografii. Niegdyś jedynym ratunkiem była mapa papierowa. W dzisiejszych czasach mamy jednak o wiele szersze narzędzia. Jednym z nich jest z pewnością nawigacja GPS.
Geneza powstania nawigacji samochodowej sięga aż końca lat pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy bowiem Związek Radziecki jako pierwszy na świecie wysłał na orbitę Ziemi sztucznego satelitę. Już w kilkanaście lat później wokoło naszej planety zrobiło się nieco tłoczno. Dzięki tym urządzeniom okazało się jednak, że nie tylko możliwe jest szybkie krążenie sygnału po całej planecie, ale także w dokładny sposób można obserwować wybrane terytoria. Początkowo zdobycze tej technologii wykorzystano przy budowie telefonu satelitarnego.
Następnym inżynierowie wpadli na pomysł, że sygnał GPS można także wykorzystać przy nawigowaniu. Oczywiście najpierw należało stworzyć miniaturowej wielkości nadajnik i odbiornik sygnału z satelity oraz przenieść mapy do rzeczywistości wirtualnej. O ile to pierwsze zadanie zostało zrealizowane bez większych problemów, o tyle przy drugim pojawiły się trudności. Podstawową była fakt, że nie wystarczy zapisać w pamięci urządzenia samego wyglądu mapy, ale także do konkretnych punktów należy przypisać odpowiednie wielkości geograficzne. Nawet przy użyciu skomplikowanej technologii zadanie to okazało się nie tylko żmudne, ale także niezwykle pracochłonne.
Po pokonaniu wszelakich trudności, na rynku pokazała się pierwsza nawigacja samochodowa. Miała ona formę palmtopa z dotykowym ekranem, w którym po uruchomieniu włączał się system nawigacyjny. Program w każdej wersji był nie tylko przejrzysty, ale i łatwy w obsłudze. Aby kierowca nie musiał odrywać oczy od kierunku jazdy, wszelakie informacje odnośnie pokonywanej trasy podawane są drogą głosową. Co więcej, w dzisiaj nawigacja powie nam także o fotoradarach oraz wszelakich trudnościach na trasie.